Rozmiar: 6466 bajtów
Rozmiar: 2031 bajtów Rozmiar: 4480 bajtów

 Sp-4
Rozmiar: 4076 bajtów

24 listopada w naszej szkole odbył się czwarty z kolei Dzień Profilaktyki. Tym razem główne hasło brzmiało "Żyjmy bezpiecznie".

Impreza, rozpoczęła się od spotkania wszystkich klas na sali gimnastycznej, gdzie dzieci klas młodszych zaprezentowały program artystyczny wprowadzający w tematykę tego Dnia. Mogliśmy wysłuchać wierszy, piosenek oraz zobaczyć scenki, które uświadamiały nam zagrożenie płynące z uzależnień czyhających w współczesnym świecie.

Swoją obecnością nasz Dzień Profilaktyki zaszczycili przedstawiciele Policji i Straży Miejskiej.

Po zakończeniu programu artystycznego klasy I-III opuściły salę gimnastyczną i udały się do siedziby Straży Pożarnej, gdzie miały okazję zobaczyć z bliska wóz strażacki, sprzęt biorący udział w akcjach ratowniczych a także ubiór, który strażacy zakładają do akcji gaśniczej i mundur galowy. Rozmiar: 4176 bajtów

W tym czasie klasy starsze obejrzały przedstawienie pt.: "I kto tu rządzi?, czyli rozmowy z samym sobą". Dotyczyło ono uzależnień zagrażających młodym ludziom, przedstawiało ich skutki i sposoby, jak się ich ustrzec.

Po obejrzeniu przedstawienia uczniowie pod opieką wychowawców udali się do klas na dalsze zajęcia, których hasłem wiodącym były uzależnienia. Miały one uświadomić młodzieży zagrożenia płynące z uzależnień, powody ulegania nałogom, negatywne skutki uzależnień oraz wskazać sposoby przeciwdziałania uzależnieniom.

Zajęcia rozpoczęły się wykładem nauczyciela wyjaśniającym, czym jest uzależnienie oraz jak się je dzieli (psychiczne i fizyczne). Rozmiar: 5089 bajtówUczniowie wymieniali od czego można się uzależnić, a następnie zaczęli się zajmować najbardziej powszechnym uzależnieniem - nikotynizmem. Szczególną uwagę zwrócili na przyczyny popadania w ten nałóg, jak również na konsekwencje nadmiernego palenia papierosów. Efektem końcowym były przygotowywane w grupach plakaty na temat: Uzależnieniom - nie!

W drugiej części zajęć dzieci zapoznały się z sytuacjami przedstawiającymi namawianie do robienia rzeczy szkodliwych. Następnie wychowawcy przedstawili im sposoby skutecznego odmawiania. Przyswojone wiadomości uczniowie wykorzystali w opracowaniu scenek pod wspólnym hasłem "Namawiam i... odmawiam".

W tym czasie, kiedy klasy starsze realizowały temat związany z uzależnieniami, dzieciRozmiar: 3821 bajtów klas I-III zapoznawały się z zagrożeniami związanymi z energią elektryczną pod hasłem: "Prąd jest pożyteczny, ale niebezpieczny - bądź uważny, baw się mądrze". Dzieci pracowały zespołowo i indywidualnie, działały praktycznie, korzystając z modeli instalacji elektrycznej, plansz edukacyjnych oraz rysunków poglądowych przedstawiających niebezpieczne sytuacje związane z prądem. Celem tych zajęć było przypomnienie pojęć dotyczących funkcjonowania urządzeń zasilanych energią i zasad bezpiecznego kontaktu z nimi. Dzieci nauczyły się jak unikać sytuacji, które stanowią zagrożenie oraz jak reagować, aby nie ulec porażeniu prądem elektrycznym. Za aktywność i zaangażowanie w zajęciach uczniowie otrzymali "Dyplomy Mistrza Pstryczka - Elektryczka", pamiątkowe plany lekcji oraz maskotki Pana Prądka.

Około godz. 1230 wszystkie klasy zebrały się ponownie na sali gimnastycznej, udekorowanej plakatami na temat uzależnień wykonanymi przez uczniów klas IV-VI. Podczas podsumowania Dnia Profilaktyki przez szóstoklasistów zostały przedstawione najlepsze scenki na temat "Namawiam i ... odmawiam", a pierwszoklasiści zaprezentowali inscenizację "Jak Wojtek został strażakiem", która zachwyciła publiczność wspaniałymi dekoracjami i kostiumami oraz całkiem udaną grą aktorską.

Następnie wszyscy zebrani zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy, które zostały przedstawione i poprzez prezentację multimedialną, i poprzez pokaz praktyczny.

Imprezę zakończył występ trzecioklasistów, którzy zaśpiewali piosenkę pt. "Pięknie żyć.


24.11.2006
2005