Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player
Szkoła Podstawowa nr 4 w Świętochłowicach

CZYM JEST CYBEPRZEMOC ?

Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych.  Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży. W Polsce doświadcza go ponad połowa młodych internautów!!! Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się m.in:

 • wyzywanie, straszenie poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu;
 • robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody;
 • publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają podszywane się pod kogoś w Sieci

 

Pomimo, że akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, to potrafią wyrządzać bardzo dużą krzywdę.

 

Czym cyberprzemoc różni się od dotychczas znanej przemocy?

 

Internetowej przemocy sprzyja poczucie anonimowości i bezkarności. Łatwiej jest poniżać, dyskredytować i szykanować, gdy istnieje szansa ukrycia się za internetowym pseudonimem i nie ma potrzeby konfrontacji z ofiarą oko w oko... Jednak takie działanie nie jest zabawą, nie jest żartem i może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji, często tragedii...

Istotne w przeciwdziałaniu zjawisku jest uświadamianie społeczeństwa, iż sprawca nie pozostaje anonimowy policja ma możliwość ustalenia z jakiego komputera i z jakiego telefonu wysyłane są maile lub smsy.

 

Jak uniknąć cyberprzemocy

 1. Nigdy nie podawaj w internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.
 2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!
 3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.
 4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś, jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
 5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w internecie. Ktoś, kto podaje się za Twojego rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec Ciebie złe zamiary.
 6. Kiedy coś lub ktoś w internecie Cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
 7. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz, muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić ich wiarygodność.
 8. Szanuj innych użytkowników internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.
 9. Szanuj prawo własności w sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w internecie, zawsze podawaj ich źródło pochodzenia.
 10. Spotkania z osobami poznanymi w internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym, pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami!!! Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.
 11. Uważaj na e-maile od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj e-maile od nieznajomych.
 12. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasto jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj, żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia, i strzeż go jak oka w głowie.
 13. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi, i staraj się go nie przekraczać.
 14. Jeżeli prowadzisz w internecie stronę lub błoga, pamiętaj, że mają do niej dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.
 15. Rozmawiaj z rodzicami o internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.
 16. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jakie proste jest serfowanie po sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż im, jak szukać w internecie informacji.
 17. Zadbaj o ukrycie przed obcymi swoich prawdziwych danych. Nie używaj w adresie poczty elektronicznej swojego imienia i nazwiska.
 18. Jeżeli chcesz coś kupić w internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej i nie wypełniaj internetowych formularzy bez wiedzy i zgody rodziców.
 19. W sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Czy masz zainstalowane oprogramowanie antywirusowe Jeżeli nie, to porozmawiaj o tym z rodzicami. Wybierzcie wspólnie i zainstalujcie odpowiedni program.

 

Jak się bronić przed cyberprzemocą ?

 • nie odpowiadać na zaczepki w sieci;
 • zachowywać dowody przemocy (zachowywanie SMSów, e-maili, wiadomości z komunikatora);
 • informować rodziców;
 • informować nauczycieli;
 • informować policję;
 • szukać pomocy u konsultantów Helpline.org.pl. Bezpłatny kontakt za pomocą:
  • komunikatora na stronie www.helpline.org.pl,
  • poczty e-mail: helpline@helpline.org.pl


Źródła:

http://www.zsgkatowice.strona.pl/cyberprzemoc/index.html
http://www.cyberprzemoc.pl/
http://www.lubuska.policja.gov.pl/kwp/serwis_informacyjny/aktualnosci/cyberprzemoc

http://www.psychologia-spoleczna.pl/content/view/150/58/
http://www.gemius.pl/pl/archiwum_prasowe/2007-02-08/01
http://www.saferinternet.pl/wiadomosci_z_prasy/uwaga_na_cyberprzemoc.html

...................................................................................................................................................
 

 
Google
 
Web www.sp4swietochlowice.com

 

 
                                
                                                       Copyright © 2015 www.sp4swietochlowice.com. All rights reserved